Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

Cisco Model Driven Programmability – zaawansowane programowanie urządzeń sieciowych

obrazek: dr hab. Mariusz Piwiński [fot. nadesłane]
dr hab. Mariusz Piwiński fot. nadesłane

W dniu 27.11.2019 podczas Konferencji Instruktorów Cisco dr hab. Mariusz Piwiński uzyskał certyfikację uprawniającą do prowadzenia nowego kursu Cisco Model Driven Programmability. Kurs ten jest jednym z trzech szkoleń Emerging Technologies Workshops  mających na celu zapoznanie uczestników z najnowocześniejszymi trendami dotyczącymi konfiguracji i zarządzania urządzeniami sieciowymi przy wykorzystaniu technologii REST API. Obecnie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć posiada około 50 instruktorów na świecie.

Tradycyjne podejście do wymaganych umiejętności stawianych administratorom ewoluowało od posługiwania się prostym interfejsem konsoli CLI do złożonej analizy i obsługi programowalnych sieci oraz ich automatyzacji. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, studenci poznają nowe koncepcje dotyczące programowalności i automatyzacji sieci. Zapoznają się z modelami YANG stanowiącymi hierarchiczne struktury danych wykorzystywane w komunikacji z urządzeniami sieciowymi za pomocą protokołów NETCONF oraz RESTCONF. Przedstawiane rozwiązania należą do najnowszych trendów wykorzystywanych w technologiach sieciowych.

Niniejszy kurs przygotowuje studentów do tworzenia aplikacji w języku Python umożliwiających automatyzację procesów związanych z konfiguracją i zarządzaniem urządzeniami sieciowymi. Będzie on dostępny dla studentów WFAiIS UMK w przyszłym roku akademickim.

pozostałe wiadomości