Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

Zmarł prof. dr hab. Andrzej Kossakowski

obrazek: [fot. Andrzej Romański]
fot. Andrzej Romański

W wieku 82 lat zmarł prof. dr hab. Andrzej Kossakowski, emerytowany wykładowca Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, wybitny uczony, twórca toruńskiej szkoły fizyki matematycznej, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywanej Polskim Noblem.

Profesor Andrzej Kossakowski urodził się w lutym 1938 roku we Lwowie. Od początku swoją naukową drogę związał z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w latach 1955-1960 studiował fizykę, W roku 1966 obronił pracę doktorską, a w 1972 r. uzyskał habilitację. W 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1992 r. - profesora zwyczajnego. Profesor Andrzej Kossakowski wykładał na wielu uniwersytetach zagranicznych m.in.: w Stuttgarcie, Mediolanie, Austin w Teksasie, Essen, Leuven, Santiago de Chile, Neapolu i Tokio.

Profesor Andrzej Kossakowski był jednym z twórców kwantowej teorii układów otwartych. Prace nad teorią układów otwartych rozpoczął jeszcze w latach 60. W roku 1972 zaproponował nowoczesne podstawy teorii kwantowych półgrup dynamicznych (opublikowane w toruńskim Reports on Mathematical Physics) . Przełomowa praca ukazała się cztery lata później. Wspólnie z V. Gorinim i  G. Sudarshanem Andrzej Kossakowski wyprowadził najbardziej ogólne równanie ewolucji układów kwantowych. Ponieważ podobny wynik uzyskał niezależnie w tym samym roku G. Lindblad, równanie to nazywane w literaturze jest równaniem Goriniego-Kossakowskiego-Sudarshana-Linblada (GKSL). Równanie GKSL (nazywane często równaniem Kossakowskiego), obok równania Schrödingera i równania von Neumanna, należy do kanonu fundamentalnych równań fizyki kwantowej. W roku 2019 Profesor Kossakowski został Laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za „rozwinięcie teorii kwantowych układów otwartych”. Teoria ta  stanowi obecnie podstawę intensywnie rozwijającej się dziedziny naukowej – kwantowej teorii informacji.

Andrzej Kossakowski był jednym z twórców toruńskiej szkoły fizyki matematycznej. Jest autorem wielu prac dotyczących kwantowej fizyki statystycznej, teorii laserów, oraz podstaw kwantowej teorii informacji.  Jego dokonania naukowe cieszą się wielkim uznaniem w świecie naukowym. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich fizyków teoretycznych.  Dla wielu z nas był prawdziwym Mistrzem i Mentorem.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę  6 lutego 2021 r.  O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w  Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Po mszy o godz. 13:00. odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Papowie Toruńskim.

 

pozostałe wiadomości