Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

Fizyka wokół nas

Zdjęcie ilustracyjne

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych "Fizyka wokół nas" o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 16 maja 2019 o godzinie 17:15 czwarty wykład pt. "Fizyka - badanie i naprawa mózgów" wygłosi prof. dr hab. Włodzisław Duch z Katedry Informatyki Stosowanej UMK.

Streszczenie: Dzięki nowym technikom badań eksperymentalnych oraz zastosowania metod sztucznej inteligencji, zrobiono znaczne postępy w zrozumieniu sposobu działania ludzkich mózgów. Pojawiają się nowe perspektywy leczenia zaburzeń psychicznych, naprawy chorych mózgów, a nawet udoskonalania możliwości poznawczych człowieka. Sieci połączeń w mózgu decydują o zdolnościach i inteligencji, odpowiedzialne są też za zaburzenia pracy mózgu. Myśli, obrazy, dźwięki i rodzące się w mózgu intencje były niedostępne obiektywnym metodom badań, ale dzięki metodom funkcjonalnego neuroobrazowania (fMRI), jak i analizie aktywności elektrycznej (EEG) i pól magnetycznych (MEG) umysł powoli traci swój prywatny charakter. Obserwując aktywność mózgu potrafimy dostrzec intencje działania, głos wewnętrzny jak i wyobrażenia wzrokowe.

Interfejsy mózg-komputer (BCI) odczytują intencje, skupienie uwagi, nastrój i stany emocjonalne, umożliwiają liczne zastosowania technologii neurokognitywnych. Stosując metody neuromodulacji - prądem elektryczny, polem magnetycznym, ultradźwiękami, lub za pomocą wszczepionych elektrod - możemy bezpośrednio wpłynąć na pracę mózgu, zamykająca pętlę mózg-komputer-mózg (BCBI). Pozwala to ingerować w nieprawidłową pracę mózgu, zmieniając swoje zachowanie. Precyzyjna psychiatria może stać się rzeczywistością, pomagając osobom cierpiącym na różne zaburzenia pracy mózgu świadomie kontrolować swój stan psychiczny. Powstają metody BCBI usprawniające działanie zdrowych mózgów, ułatwiające nabywanie umiejętności. Po raz pierwszy w historii ludzie zaczynają kształtować swoje mózgi dzięki technice, a nie tylko wychowaniu i edukacji. Konsekwencje są trudne do wyobrażenia.

Wykłady z cyklu "Fizyka wokół nas" odbywają się w wybrane czwartki o godzinie 17.15 w sali 26 Instytutu Aleksandra Jabłońskiego przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu.


Poprzednie wykłady:

wykład III ( 21.03.2019)
prof dr hab. inż. Grzegorz Karwasz (Instytut Fizyki UMK)
Energia? Od ogniwa Volty do reaktora termojądrowego

wykład II ( 06.12.2018)
dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. UW (Uniwersytet Warszawski)
Od smogu do globalnego ocieplenia

wykład I (18.10.2018)
prof. dr hab Wiesław Nowak (Instytut Fizyki UMK)
Fizyk(a) w samochodzie

 

 

                                                                        

 

 

pozostałe wiadomości