Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

Nagrody Marszałka Województwa 2024 wręczone

Uśmiechnięta dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska trzymająca oprawione wyróżnienie.
dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska, prof. UMK fot. prof. dr hab. Ireneusz Grabowski

12 czerwca br. w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas uroczystości uhonorowano twórców najbardziej wartościowych osiągnięć w 2023 roku, którzy wyróżnili się w różnorodnych obszarach gospodarczej i społecznej aktywności. Ich nowatorskie i twórcze dokonania miały istotny wpływ na rozwój regionu oraz na upowszechnianie wiedzy o najwyższej jakości przedsięwzięciach, wydarzeniach i inicjatywach zarówno na poziomie regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.

 

Wyróżnienie w kategorii nauka, badania naukowe, postęp techniczny otrzymała dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska, prof. UMK za „Odkrycie mechanizmu chorobotwórczego w zespole Bartha krokiem milowym w kierunku skutecznych metod leczenia.”

Zespół Bartha to rzadka choroba genetyczna o wysokim wskaźniku śmiertelności, która dotychczas nie doczekała się skutecznej terapii. Dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska wraz ze współpracownikami z USA odkryła wiodący mechanizm rozwoju i eskalacji tej choroby. Zidentyfikowała ona również związek chemiczny, który może być potencjalnym lekiem dla pacjentów z zespołem Bartha. Wiedza ta umożliwi dalsze badania nad kolejnymi generacjami leków.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska, prof. UMK, dr Daniel Rumiński stoja na tle ścianki z napisem Nagrody Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.