Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

Rocznica urodzin profesora Romana Stanisława Ingardena

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

1 października 2020 r. minęła setna rocznica urodzin profesora Romana Stanisława Ingardena. Z tej okazji odbyły są specjalne wydarzenia na Uczelni i w Instytucie Fizyki :

Roman Stanisław Ingarden urodził się w 1920 r. w Zakopanem w rodzinie wybitnego polskiego filozofa Romana Witolda Ingardena. Kilka lat wczesnego dzieciństwa spędził w Toruniu w czasie, gdy jego ojciec był profesorem Gimnazjum Toruńskiego. W 1925 roku rodzina przeniosła się do Lwowa, gdzie ojciec objął profesurę na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. W 1938 Roman  S. Ingarden rozpoczął studia na wydziale fizyki i równolegle - filozofii lwowskiej uczelni. Jego nauczycielami byli m.in. wybitni fizycy Wojciech Rubinowicz i Stanisław Loria, matematycy szkoły lwowskiej Juliusz Schauder, Hugo Steinhaus, Stefan Banach,  Edward Szpilrajn-Marczewski oraz filozofowie ojciec - Roman W. Ingarden, Kazimierz Ajdukiewicz i Leon Chwistek. Studia ukończył krótko po wojnie i rozpoczął pracę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego jako asystent prof. S. Lorii. Tam też doktoryzował się w 1949 r. i otrzymał tytuł profesora w 1954 r. Współtworzył wrocławską Katedrę Fizyki Teoretycznej. W roku 1967 przyjął zaproszenie prof. Aleksandra Jabłońskiego do przeniesienia się na stałe do Torunia i objęcia kierownictwa nowo utworzonej Katedry Termodynamiki i Teorii Promieniowania. W latach 1969-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Fizyki UMK. Do przejścia na emeryturę w r. 1989 kierował Zakładem Fizyki Statystycznej i Matematycznej.

Jego zainteresowania naukowe obejmowały w początkowym okresie optykę, później zaś termodynamikę, fizykę statystyczną i kwantową. Był prekursorem zastosowań różniczkowej geometrii Finslera w fizyce, jednak najbardziej znany jest z nowatorskiego łączenia teorii fizycznych z teorią informacji. Prof. Ingarden konsekwentnie traktował informację jako wielkość fizyczną, do tego stopnia, że uważał ją za pojęcie bardziej fundamentalne niż prawdopodobieństwo, przy pomocy którego jest ona tradycyjnie definiowana. W latach 60-tych wspólnie z wrocławskim matematykiem Kazimierzem Urbanikiem opublikował serię prac wywodzących rachunek prawdopodobieństwa ze zdefiniowanej aksjomatycznie informacji.  Wyzwaniem pozostawało matematycznie poprawne przeniesienie tych idei na grunt fizyki kwantowej. W latach 70-tych w toruńskim zespole badawczym R. Ingardena powstały fundamentalne prace dotyczące dynamiki kwantowych układów otwartych (prof. A. Kossakowski) i struktury istotnych dla niej odwzorowań dodatnich i kompletnie dodatnich (prof. A. Jamiołkowski).  Stworzyły one właściwą matematyczną bazę do sformułowania podstaw kwantowej teorii informacji, dokonanego przez prof. Ingardena w pracy „Quantum Information Theory” opublikowanej w 1976 roku. Publikacja ta wyprzedza o ćwierćwiecze eksplozję zainteresowania kwantową informacją wywołaną znaczącym postępem technik doświadczalnych m.in. w zakresie fizyki atomowej i optyki kwantowej w latach 1990-2000, który umożliwił pierwsze eksperymentalne realizacje przetwarzania, szyfrowania i przesyłania kwantowej informacji.

Profesor Ingarden był inicjatorem utworzenia dwóch międzynarodowych czasopism matematyczno-fizycznych, Reports on Mathematical Physics (od 1970 r.) oraz Open Systems and Information Dynamics (od r. 1992). Czasopisma te znajdują się od wielu lat na liście filadelfijskiej i redagowane są nadal w naszym Instytucie. Także z inicjatywy Profesora od półwiecza odbywa się Sympozjum Fizyki Matematycznej, coroczna międzynarodowa konferencja, należąca do najstarszych w skali światowej, renomowanych cyklicznych konferencji w swojej dziedzinie.

Profesor był także pomysłodawcą opracowania serii nowoczesnych akademickich podręczników z fizyki. Powstały one we współautorstwie z  młodszymi kolegami z Zakładu Fizyki Statystycznej i Wydziału Matematyki UMK.

Po przejściu na emeryturę prof. Ingarden poświęcił się swojej wieloletniej pasji – nauce języka japońskiego. Przez wiele lat sam prowadził na UMK lektorat tego języka. Z jego inicjatywy na Wydziale Humanistycznym UMK powołano w 1995 r.  Pracownię Języka i Kultury Japońskiej, która w późniejszych latach dała początek studiom japonistycznym na naszej Uczelni.

Profesor Roman S. Ingarden zmarł w Krakowie 12 lipca 2011 r.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.