Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

Dziewczyny do ścisłych! Chłopaki też!

Zdjęcie ilustracyjne

19 kwietnia 2018 r. już po raz dziewiąty Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu bierze udział w ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!”. Adresatami są uczniowie szkół średnich, w szczególności dziewczęta. Celem akcji jest pobudzanie zainteresowań młodzieży naukami ścisłymi i technicznymi oraz zachęcenie jej do podejmowania studiów na tych właśnie kierunkach. Program tegorocznego dnia otwartego można pobrać ze strony internetowej „Dziewczyny do ścisłych!”. Można też już rejestrować się na pokazy i warsztaty.

Zachęcamy do włączenia się do akcji obalania mitu o kierunkach studiów „typowo męskich” i rozprzestrzenianie informacji o „Dziewczynach na politechniki” i „Dziewczynach do ścisłych”.

Dziewczyny na politechniki!” oraz „Dziewczyny do ścisłych!” są ogólnopolskimi akcjami promującymi techniczne i ścisłe kierunki studiów wśród młodych kobiet. Powstały jako wspólna inicjatywa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRUPT). Kampania „Dziewczyny na politechniki!” została po raz pierwszy zorganizowana w 2008. W 2010 została rozszerzona o „Dziewczyny do ścisłych!”. W tym roku w akcji bierze udział 12 politechnik oraz dwa wydziały fizyki: Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS) Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Działania obejmują organizację kilku wydarzeń w roku: Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektyw, Ogólnopolskiej Konferencji Prasowej, Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn i Biegów w Kasku, Salonów Maturzystów oraz Międzynarodowej Konferencji Women in TECH Summit.

Akcję „Dziewczyny do ścisłych!” zainicjalizowali na WFAiIS UMK, w 2010 prof. dr hab. Mirosław Bylicki oraz dr hab. Maria Przybylska. W tym roku jest ona organizowana już dziewiąty raz, dzięki niesłabnącemu poparciu ekipy Dziekańskiej. Jej kulminacją jest „Dzień otwarty na WFAiIS”. W tegorocznym programie jest blok informacyjny, podczas którego zostanie przedstawiona oferta stypendialna i edukacyjna WFAiIS. Uczestnicy będą również mogli porozmawiać ze studentami o studiowaniu nauk ścisłych i technicznych. Koła naukowe, doktoranci oraz pracownicy zorganizowali warsztaty i pokazy z fizyki, astronomii oraz automatyki i robotyki. Tradycyjnie, na Kolokwium Czwartkowym wykład popularno-naukowy wygłosi kobieta-naukowiec. Atrakcją będzie niewątpliwie zwiedzanie pracowni dydaktycznych Studium Politechnicznego.

pozostałe wiadomości